Pielgrzymowanie ma wartość!

Miesiąc sierpień już tradycyjnie związany jest w naszej diecezji z pielgrzymowaniem do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jak co roku zatem - także i teraz mobilizujemy się wzalemnie do tego trudu, abyśmy mogli przeżyć ten miesiąc w jedności z tymi, którzy trud pielgrzymowania podejmą. Dotyczy to także pielgrzymów duchowych. Ale po kolei.

Pielgrzymka Płocka na Jasną Górę wyruszy  pod hasłem "Cały Twój Maryjo", co jest nawiązaniem do postaci św. Jana Pawła II, którego kanonizację w tym roku przeżywaliśmy. Bedziemy dziękować Bogu za dar Papieża Polaka rozważając w drodze Jego słowa do nas kierowane. Wyjście na szlak ma miejsce jak zawsze po mszy świętej o godz. 6.00, sprawowanej w katedrze pod przewodnictwem Biskupa Płockiego Piotra Libery.

Zapisy na pielgrzymkę dokonywane są w swojej parafii na podstawie Karrty uczestnictwa (dostepna na stronie www. Płockiej Pielgrzymki). Tu też uiszczamy opłaty pielgrzymkowe tzw. wpisowe - za bagaż, koszulkę grupy i na potrzeby funkcjonowania pielrzymki - w kwocie 100 zł; dzieci do lat 13-tu płacą 80 zł.

Wszscy ci, którzy nie mogą iść w pielgrzymce, a chcą jakoś w niej uczestniczyć mogą to czynić jako pielgrzymi duchowi.

My w Sarbiewie już się przygotowujemy do pielgrzymki, przeżywając też nasze lokalne pielgrzymowanie. 8 czerca tego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świetego wędrowaliśmy do sanktuarium w Smardzewie, aby tam przeżywać odpust i we wspólnocie oddawać cześć Matce Najświętszej. Nasza grupa, po mszy świętej udała się pieszo - co wiadomo, bo to pielgrzymka - do Smardzewa ze śpiewem i modlitwą na ustach. Poniżej kilka dosłownie zdjęc z naszej wędrówki.

IMG 20140608 103846

IMG 20140608 103837

IMG 20140608 103805

IMG 20140608 103812

Uroczyste Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu

W ostatnią niedzielę mieliśmy w Parafii ważną i piękną Uroczystość. Dzieci z klasy Iv -tej mogły w sposób świadomy, z radościa i miłością do Jezusa dokonać odnowienia Przyrzeczeń swojego Chrztu. I tak jak kiedyś ich Rodzice i Rodzice Chrzestni, którzy w ogromnej większości także im w tej ważnej chwilii towarzyszyli, mogli wypowiedzieć słowa wyznania wiary i wyrzeczenia się dzieł szatańskich.

To przeżycie - jak widać na wybranych zdjęciach - bardzo mocno zaangażowało dzieci, ich rodzeństwo, rodziców i bliskich, a także niektórych Parafian będących poza rodzinami. Jest to bardzo piękny moment w życiu każdej wspólnoty. W tym roku tym bardziej radoścnie przeżywany z powodu braku I-szej komunii, czyli dzieci z klas drugich. Dlatego też w czasie tego święta dzieci wraz ze swoimi najbliższymi mogli dać świadectwo nam wszystkim - jak wielki jest Pan, który nas wybiera i prowadzi od Chrztu aż do wieczności.

Dziękuję bardzo wszystkim tym, którzy się zaangażowali w przygotowanie tej Uroczystości. Wiele osób włączyło się w te przygotowania i przebieg samej mszy, podczas której dzieci odnowiały swe przyrzeczenia; było to sprzątnięcie naszej pięknej świątyni, przygotowanie dekoracji kwiatowej, która urzeka swoim urokiem i samo przygotowanie dzieci. Dziękuję też za dar przekazany przez Rodziców - obrusy na ołtarze w naszym kościele. 

Mam nadzieję, że uczestnictwo w takich wydarzeniach także i nas w nich uczestniczących pobudzi do refleksji nad rolą Jezusa w naszej codzienności. Taka powinna być w nas świadomość Chrztu, jakie było zaangażowanie dzieciaków w Niedzielę: totalne skupienie na Jezusie, aby "wszystko było przepiękne" jak to ujęła jedna z Bohaterek tej niedzieli.

Możemy to podziwiać. Zapraszam.

 • DSC_0459_resize
 • DSC_0494_resize
 • DSC_0497_resize
 • DSC_0498_resize
 • DSC_0500_resize
 • DSC_0508_resize
 • DSC_0515_resize
 • DSC_0520_resize
 • DSC_0522_resize
 • DSC_0524_resize
 • DSC_0646_resize
 • DSC_0658_resize
 • DSC_0687_resize
 • DSC_0710_resize
 • DSC_0711_resize
 • DSC_0756_resize
 • DSC_0780_resize
 • DSC_0781_resize
 • DSC_0799_resize
 • DSC_0833_resize
 • DSC_0851_resize

X Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

Przeżywaliśmy w czasie ostatniego weekendu kolejne już jubileuszowe dni ku czci Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego SJ, naszego Rodaka, Patriotę i człowieka oddanego Bogu. Jak co roku, dnie te były wypełnione różnymi spotkaniami, odczytami, konkursami, spotkaniami autorskimi, koncertami oraz konferencją połączoną z promocją poetyckiego almanachu "O laur Sarbiewskiego" i płyty CD z hymnem "Ad fontem Sonam" wydanym przez Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie.

NS1

Te wszystkie wydarzenia swoje ukoronowanie i podsumowanie znalazły w dniu wczorajszym na uroczystej Eucharystii, sprawowanej w naszym parafialnym kościele. We mszy świętej, sprawowanej przez ojców Jezuitów - Mszy świętej przewodniczył ojciec dr Krzysztof Dorosz, a słowo wygłosił ojciec Rektor PWTW Zbigniew Kubacki - nie tylko dziękowaliśmy Bogu za dar życia i posługiwania Ks. M.K. Sarbiewskiego, ale też prosiliśmy o łaskę bycia tymi, którzy te szczytne idee przez Niego prezentowane dalej będą realizować.

NS3

Radością dla mnie - jako Proboszcza tej parafii - jest fakt, że we wszystkich tych spotkaniach uczesticzyło wiele osób. Że istnieje grupa osób, którym na sercu wciąż leży troska o rozpowszechnianie tego pięknego dzieła związanego z Horacym Mazowsza. Dziękuję im za to bardzo serdecznie i mam nadzieję, że coraz więcej osób będzie chciało zapoznać się z dziełami ks. Sarbiewskiego i łączyć sie z nami w kolejnych Dniach ku Jego pamięci.

NS4

Nowy Początek

IDo tekstuWszystkie wydarzenia mają swój początek i swoje zakończenie. W naszej wspólnocie w ostatnią niedzielę przeżywaliśmy uroczysty ingres nowego Proboszcza czyli mój. To niezmiernie istotne przeżycie - mam nadzieję, że nie tylko dla mnie - było wydarzeniem, które na ten czas w duchowy sposób połączyło trzy parafie: Zakroczym, Soczewkę i Sarbiewo.

Dziękowaliśmy przecież Panu Bogu za posługę oraz dobro czynione słowem i czynem przez kapłanów, którzy zakończyli swoje posługiwanie w tych parafiach, jednocześnie powierzając Bogu całą naszą przyszłość, plany i nadzieje, które będziemy chcieli wspólnie urzeczywistniać, przy pomocy Bożego wsparcia.

Dla mnie osobiście, niezwykle istotna była tak liczna obecność Was wszystkich, którzy zechcieliście przybyć na mszę świętą w tym dniu, szczególnie zaś na mszę ingresową. Wasza obecność, powitanie, piękne słowa i przede wszystkim wspólna modlitwa - to jest wielkie świadectwo wiary i miłości braterskiej. Podziękowania kieruję też do Parafian, którzy pomagali mi przygotować kościół i plebanię na tę uroczystość. Dzięki wielkie także dla druhów Strażaków za powitanie i obecność, za pomoc i wsparcie.  Dziękuję za to serdecznie!

Czytaj więcej...

Jasełka Bożonarodzeniowa w Sarbiewie

jaselka2014mW dniu dzisiejszym to jest 12 stycznia 2014 r. podczas Mszy św. o godz. 12:00 dzieci ze szkoły podstawowej w Sarbiewie wystawiły Jasełka Bożonarodzeniowe. Dziękuję bardzo pani Jolancie Strzeszewskiej za przygotowanie przedstawienia, p. Sławomirowi Kostulskiemu za oprawę Muzyczną, oraz dzieciom, które wystąpiły w tym przedstawieniu.

Czytaj więcej...

Dekoracja kościoła na Święta Bożego Narodzenia

bozenarodzenie2013mDziś po Mszy św. o godz. 16:00 parafianie wraz z ks. proboszczem ubrali kościół na zbliżające się święta. Podczas świąt wszystkim pracującym złożę podziękowanie, a już dziś na zdjęciach można zobaczyć efekty ich pracy.

ks. proboszcz

Czytaj więcej...

Wieczorny różaniec na cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych.

rozaniec na cmentarzu      O godzinie 18:00 zebraliśmy się na naszym cmentarzu aby modlitwą różańcową polecić Bogu wszystkich zmarłych. W ciągu dnia modliliśmy się na cmentarzu w tej intencji podczas Mszy Świętej. Liczne uczestnictwo, modlitewna atmosfera sprawiły, że ten dzień stał się dla nas okazją do refleksji nad ludzkim przemijaniem ale i nad życiem wiecznym na które oczekuje każdy z nas. Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.

Czytaj więcej...

Niedziela misyjna w Sarbiewie

peru1     Od czterech lat pracuję w parafii San Pedro Pescador. Jest to parafia „rzeczna", ulokowana na obrzeżach Iquitos w dzielnicy Bellavista Nanay. Jej terytorium to plac i kilka ulic, a także około 1,5 tys. kilometrów kwadratowych lasów obejmujących 66 wiosek rozrzuconych w amazońskiej dżungli nad brzegami Amazonki, Nanay i Momon. Parafianie, to większości biedni rolnicy uprawiający swoje poletka yuki i bananowców, oraz rybacy zarabiający na życie łowieniem ryb u ujścia Nanay do Amazonki.

Czytaj więcej...

Upiększamy i zabezpieczamy naszą świątynię.

czyszczenie oltarza        Z Bożą pomocą i dzięki ofiarności parafian zakończyliśmy prace przy elewacji kościoła i dzwonnicy. W tej chwili zabezpieczamy belki sufitowe w kościele. korzystając z tego, ze przy głównym ołtarzu ustawione były rusztowania, ołtarz ten został gruntownie oczyszczony.

 

Czytaj więcej...