Niedziela misyjna w Sarbiewie

peru1     Od czterech lat pracuję w parafii San Pedro Pescador. Jest to parafia „rzeczna", ulokowana na obrzeżach Iquitos w dzielnicy Bellavista Nanay. Jej terytorium to plac i kilka ulic, a także około 1,5 tys. kilometrów kwadratowych lasów obejmujących 66 wiosek rozrzuconych w amazońskiej dżungli nad brzegami Amazonki, Nanay i Momon. Parafianie, to większości biedni rolnicy uprawiający swoje poletka yuki i bananowców, oraz rybacy zarabiający na życie łowieniem ryb u ujścia Nanay do Amazonki.

 Niektórzy z nich opuści swoje wioski i przenieśli się na obrzeża Iquitos, aby zamieszkać w tzn. inwazjach, gdzie budują proste domki z drewna i liści palmowych. Szukają w ten sposób lepszego życia oraz możliwości ukończenia szkoły średniej dla swoich dzieci. Ci, którzy zamieszkali w mieście szukają pracy w porcie, uczą się nowych zawodów jako pomocnicy murarzy, stolarzy, próbują sprzedawać na rynku swoje produkty. Zdecydowana większość mieszkańców parafii żyje poniżej minimum socjalnego, zarabiając około 10 soli ( około 3 euro) dziennie na wyżywienie 5 – 10 osobowej rodziny.
Ci nasi biedni bracia są jak pogubione przedmioty z dzisiejszej Ewangelii. Nierzadko pozostawieni samymi sobie, na marginesie życia społecznego, wykluczeni z systemu edukacji, czy opieki zdrowotnej. Jednak także Oni także są dziećmi Dobrego Boga. On ich szuka i pozwala się odnaleźć we wspólnocie wierzących, dając na nowo poczucie wielkiej godności bycia jego ukochanym dzieckiem, które wykupił krwią Jezusa Chrystusa.

 ks. Radosław Zawadzki

 • peru01
 • peru02
 • peru03
 • peru04
 • peru05
 • peru06
 • peru07
 • peru08
 • peru09
 • peru10
 • peru11
 • peru12
 • peru13